Hradisko Valy Bojná

Plaketa Bojna Unikátne nálezy v Bojnej. V r. 2007 sa začal  systematický archeologický výskum hradiska z obdobia Nitrianskeho kniežatstva, ktoré bolo v období pred Veľkou Moravou. Nové archeologické nálezy na stredovekom hradisku Bojná pravdepodobne zmenia učebnice dejepisu, pretože posúvajú christianizačný proces na našom území do raňajšieho obdobia Miesto je výnimočné vďaka nálezom pozlátených plakiet, súčastí prenosného oltára, zvonov a ďalších pozoruhodných vecí. Možnosť návštevi múzea v Bojnej.

Plaketa BojnaIsto každý kto sa zaujíma o históriu Slovenska postrehol informácie o vzácnych nálezoch z hradiska neďaleko Bojnej (okr. Topoľčany). Poslednom období snáď nebolo médium, ktoré by neprinieslo aspoň stručnú informáciu o lokalite Bojná. Preto aspoň v stručnej forme aj my na stránke CASTRUM uvedieme zdroje z ktorých môžete získať ďaľšie informácie.

Do pozornosti by som rád všetkým kto chce vedieť o "Bojnej" viac informácii ako uviedli média aby siahol po knihe : PIETA, Karol - RUTTKAY, Alexander - RUTTKAY, Matej: Bojná. Hospodárske a politické centrum nitrianského kniežatstva. Nitra 2006.

Nové archeologické nálezy na stredovekom hradisku Bojná pravdepodobne zmenia učebnice dejepisu, pretože posúvajú christianizačný proces na našom území do raňajšieho obdobia a objasňujú i našu štátnosť. V horách Považského Inovca je hradisko pod vrchom Holý kameň predmetom systematického archeologického výskumu, ktorý je výnimočný aj z hľadiska strednej Európy.

Bojna zvonLokalita Valisko, kde sa archeológovia nachádzajú, má obličkovitý tvar a tam niekde je i akrokopola celého hradiska, ktoré zohrávalo v regióne významnú úlohu. Vedúci výskumu Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre: "Miesto je výnimočné vďaka nálezom pozlátených plakiet, súčastí prenosného oltára, zvonov a ďalších pozoruhodných vecí. Vykopávky potrvajú približne 3 mesiace. Zúčastňuje sa na nich celý rad odborníkov. Tento výskum je zároveň aj terénnou praxou pre študentov archeológie z Čiech, Slovenska a Francúzska."


Vláde sa tiež otvorili oči, že treba zachrániť aj takéto veci, pretože o Bojnej sa niekedy hovorilo len v Čiernej kronike, a to v tom zmysle, že vykrádači objavili nejaké veci a ukradli. "Dnešná archeológia už zďaleka nie sú nejaké ručné vykopávky. Štruktúry lokalizujeme pomocou georadaru, geomagnetických meraní. Používame detektory kovov. Odkrývame jednotlivé priestory, snažíme sa v prvom kroku spoznať typ, spôsob osídlenia, aby sme sa naučili na veľkej, 11-hektárovej ploche orientovať. Geofyzikálne merania nám veľmi pomohli."

Zdroj: www.rozhlas.sk / Hradisko Bojná - 11.07.2007

Táňa Kusá: Anjeli nad Bojnou

Fíčer o archeologickom objave v Bojnej, ktorý upresnil pohľad na naše dejiny a zmenil život v dedine

Archeologický objav v Bojnej pri Topoľčanoch vyvolal senzáciu nielen v odborných kruhoch, ale zasiahol aj laikov. V horách nad obcou - na hradisku Valy- našli najstarší zvon na našom území, ktorý má 1200-rokov a patrí k 5 svetovým unikátom. Dokladá prítomnosť kresťanskej misie zo severotalianskej Aquilei ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda. Ďalším exkluzívnym nálezom sú pozlátené plakety z prenosného oltára s najstarším použitým písmom u stredoeurópskych Slovanov. Sú na nich vyobrazení pravdepodobne anjeli. Anjeli nad Bojnou zmenili život obce. Archeológom pomáha pokrývač a elektrikár na dôchodku, gymnazista, budúca kaderníčka, či 9-ročný Andrej, ktorý sem prišiel so svojím dedkom. Starosta Rudolf Hayden verí, že naše najstaršie kresťanské pamiatky pritiahnu návštevníkov a podporia turistický ruch. Fíčer o archeologickom výskume, ktorý vedie dr.Karol Pieta, nie je teda iba o minulosti, ale aj o súčasnosti a budúcnosti obce.

Zvuk: Ľubica Olšovská

Hudobná dramaturgia: Katarína Bielčiková

PREHRAŤ REPORTÁŽ (AUDIO) Archeologické nálezy z Bojnej predstavia českej verejnosti na výstave v Brne.

Zdroj: http://www.castrum.sk/forums.php?m=posts&q=101&n=last

mapa hradiska, Mapa atrakcií vrátane tejto

Hlavná ponuka. Informácie ohľadom ubytovania, adresa, kontaktné údaje, podujatia
Informácie o atrakciách v okolí chaty.
Fotky chaty znútra a zvonku
Fotky blízkeho okolia chaty.
Some info translated into English for our international guests.


Reklama: